Week 11 Power Poll



Big Class: 1. Chillicothe (9-1)The Hornets opened the Class 3, District 8 tournament with an easy 49-8 victory over winless Cameron Friday at home.It’s hard not to imagine a rematch with Maryville in the district championship game Nov. 3 as Chillicothe hosts fourth-seeded Pembroke Hill in the semifinals.



2. Smithville (9-1)

The Warriors are likely done with the MEC in football after defeating Savannah 42-17 in the first round of the Class 4, District 8 tournament at home as the No. 3 seed.

Smithville now goes on a short road trip west to play No. 2 seed Platte County in the district semifinals.

The Pirates defeated Benton 50-21 in the first round.

Platte County is the place to be this week if you have no allegiances.

3. Maryville (8-2)

Maryville took it first step towards a rematch with Chillicothe Nov. 3 in the Class 3, District 8 championship game with a 69-26 win over Lincoln College Prep in the first round.

The second-seeded Spoofhounds host future MEC conference mate St. Pius X — whom they defefated 40-20 in week 2 — in the semifinals Friday.

4. Lafayette (8-2)

Lafayette and Excelsior Springs didn’t disappoint in the first round of the Class 4, District 8 tournament, with the Fighting Irish pulling out a thrilling 35-34 win in a matchup of 7-2 teams.

Now, fourth-seeded Lafayette heads to No. 1 seed Kearney where it can pull out all the stops as it has nothing to lose.

5. St. Joseph Central (4-6)

The Indians opened the Class 5, District 8 tournament with a 48-32 win over Oak Park.

They face top-seeded Staley in the semifinals.


Small Class:

1. Hamilton (9-1)

The second-seeded Hornets blanked Milan 35-0 in the first round of the Class 1, District 8 tournament and now host sixth-seeded Putnam County, who pulled off a 32-22 upset over third-seeded Gallatin.

Hamilton seems destined for a showdown with undefeated Princeton in the district championship game.

2. East Buchanan (8-2)

The top-seeded ‘Dawgs weren’t all that impressive in their Class 1, District 7 opening win over No. 8 seed Mid-Buchanan, but winning is all that matters.

In another KCI rematch, East Buchanan hosts fourth-seeded West Platte in the semifinals.

The ‘Dawgs won the first matchup 36-6 in week 3.


3. Lathrop (8-2)

The third-seeded Mules took care of Trenton 41-15 in the first round of the Class 2, District 8 tournament and now play in what looks to be the best game in the Uclick TV small-class area this week when they head to No. 2 seed Lexington for the semifinals.

The Minutemen beat Carrollton in the first round 49-21 and have only lost to undefeated Higginsville this season.

4. Marceline (10-0)

Coach Greg Hough and the Tigers kept on rolling in the first round of the Class 1, District 6 tournament with a 40-0 win over Salisbury.

Marceline hosts Santa Fe in the semifinals, and barring an upset, will have a rematch with either

Fayette or Westran in the district title game.

5. Lawson (6-4)

In Class 2, District 8, the fifth-seeded Cardinals won the most intriguing small-class first-round matchup in the Uclick TV area when they topped fourth-seeded Bishop-LeBlond in impressive fashion, 36-6.

It marked Lawson’s third straight win.

Now comes a rematch with Higginsville.

The Huskers won the first matchup 34-10 back in week 2 and are a perfect 10-0 on the year.

8-man

1. Worth County (with Northeast Nodaway) (9-0)

2. Rock Port (9-0)

3. Mound City (with Craig) (8-1)

4. Stanberry (9-1)

5. King City (with Union Star) (6-2)

#MEC #KCI #Chillicothe #storys

38 views

©2017 by Uclick TV.